TANITIM FİLMİNİ İZLE     TR EN


Mesajınız gönderiliyor, lütfen bekleyiniz...

Eğitimler için merak ettiklerinizi bize buradan sorabilirsiniz.

2 Ayda Hobi Aşçılık Eğitimi (Cumartesi)

  • 2 Ay- ( 8 Hafta- Haftada 1 gün)

  • 16000 TL

  • 18 Mayıs 2024 Cumartesi
    Başlangıç:
    Saat: 15:00-19:00
    Kayıtlarımız başlamıştır!

2 Ay- ( 8 Hafta- Haftada 1 gün)

16000 TL

18 Mayıs 2024 Cumartesi
Başlangıç:
Saat: 15:00-19:00
Kayıtlarımız başlamıştır!

2 AYDA HOBİ AŞÇILIK EĞİTİMİ

Mutfağı çok seviyorum, benim için tutku diyorsanız sizi aşçılığın temel yapısı ve inovasyonuna (gelişim ve keşfetme) gidecek yollarla buluşturuyoruz. Tariflere bağlı kalmadan kendi fikrinizi de yemeğinize, tatlınıza katmaya ne dersiniz? Sebepleri ile yaptığınızı açıklayabileceğiniz ve mutfak hakkında temel genel bilgilere sahip olup aynı zamanda profesyonel bakış açısı kazanabileceğiniz 2 Ayda (8 hafta-haftada 1 gün) temel aşçılık eğitimi sizi bekliyor.

Dünyanın en son teknik ekipmanları ve özel olarak tasarlanmış U düzen bireysel tezgah, ocak sistemli mutfaklarında pratik eğitim verirken eş zamanlı teorik eğitim desteğinin sürekli sağlandığı akademide Türkiye'de ilk butik mutfak eğitimi ve coaching’lik sistemiyle Şef Serkan Bozkurt önderliğinde uzman eğitmenler tarafından 8 haftalık temel mutfak eğitimi verilmektedir.

Eğitime katılanlara şef bıçağı ve mutfak önlüğü hediye edilmektedir.

 

“Mutfak, içerisinde kaybolmadan yürüyebileceğiniz bir keşif dünyası olursa sizi bilinmeyen lezzetlere götürür.”

Serkan BOZKURT

Kurucu Şef

 

Eğitim Süresi

Haftada 1 gün 4 saatten, hafta içi veya hafta sonu programları olan, toplamda 2 ay (8 hafta-haftada 1 gün) süren bir eğitimdir.

KURUCU ŞEF SERKAN BOZKURT’TAN GELECEĞİN ŞEFİ OLMAK İSTEYEN ADAYLARA;

Bugün yüzlerce öğrencimiz yurt içi ve yurt dışında dünyanın önde gelen işletmelerinde kariyerlerine başarıyla devam ediyor.
Yıllarını, bu mesleğe vermiş deneyimli bir şef olarak; kariyer yolculuğunuzda sizi hedeflerinize ulaştıracak en önemli sırrın "yemeği sadece iyi yapmak değil güzel bir sunum eşliğinde teknikleri ile anlatabilmek, bir anlamda yaşatabilmek" olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun için mutfakta sebep sonuç ilişkisini bilen bir şef olmanız kadar tanımlayabilen bir şef olmanız da önemlidir.
Her birinizin akademimizi gururlandıran, geleceğin çok başarılı şeflerinden olmanız dileğiyle... Serkan Bozkurt

Ders Programı

Kredi Olanakları

Konaklama

Konaklama alternatiflerini öğrenmek için bizi arayın:

0 212 258 8884

E-BÜLTEN

Eğitimlerimizle ilgili duyurulardan, özel etkinliklerden ve kampanyalardan anında haberdar olmak için e-bülten'e kayıt olun!

KAYIT OL