Milli Şef Serkan Bozkurt tarafından kurulan Chef's Table Mutfak Akademisi, WACS (Dünya Şefler Birliği) uluslararası kalite ve standartlarında, dünyadaki sayılı eğitim veren yerlerden bir tanesi.

1928 yılında Paris 'te kurulan WACS (Dünya Şefler Birliği), dünya mutfak standartlarının korunmasını ve geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Bu amaçla mesleki eğitim, araştırma çalışmaları yürütmekte ve aşçılık mesleğinin uluslararası ortamda saygınlığının geliştirilmesini hedeflemektedir. Dünyanın en saygın meslek örgütleri arasında bulunan WACS bugün 86 ülkenin aşçılık örgütlerini bünyesinde barındırmaktadır.

HAKKIMIZDA

Chef's Table Mutfak Akademİsİ Hakkında

Chef’s Table Mutfak Akademisi  ilk olarak 2011 yılı mart’ında İstanbul/Dikilitaşta Şef Serkan Bozkurt tarafından Chef’s Table  Mutfak Okulu olarak kurulmuştur.

Sektörün ilk mutfak okulunda 11 yaşında eğitime başlayan Serkan Bozkurt 16 yaşındayken ülkemize Avrupada uluslararası öğrenciler arası mutfak yarışmalarında ilk madalyayı kazandırmış ,20 yaşında Berlin İntercontinental otelin1 Michelin Yıldızlı restaurantına eğitime gönderilmiş  ve eğitimine 2 üniversite ile devam etmiştir.Uluslararası  birçok işletmede şeflik yapmış ve Amerikadan Avustralya’ya kadar bir çok ülkede dünyanın önde gelen gastronomi etkinliklerinde bulunan aynı zamanda ülkemize  milli şef olarak 36 madalya kazandıran Şef Serkan Bozkurt’un  ( www.serkanbozkurt.net )  uluslararası mutfak ve yiyecek-içecek  sektöründe olması gerekenler olarak tespitleri ve yaşamışlıklarıyla  ülke potansiyelimizin  global boyutla örtüşmesi , pazardan pay alıp söz sahibi olanlar arasında olmak ilkesi ile kurulmuştur.

Akademinin öncelikli hedefleri uluslararası mutfak standartlarının inovatif olarak  yeni  sektöre girmek ,sektörde kendini dünya standartlarına taşımak isteyenleri hedeflerine ulaştırmak ve  gelişen dünya yapısına katkıda bulunacak  yeni profiler yetiştirmektir.

Dünyadaki en iyi eğitim düzeni olarak gösterilen U eğitim atölye sistemini fiziksel  bina yapısına taşıyan akademide ,atölyeler aynı zamanda eğitimi teknoloji ile birleştirmek için gerekli tüm sistemleri eğitim mutfaklarında oluşturmuştur.

Butik  yapısı  ve kişilere özel rehberlik sistemine sahip olan akademi ,kişilerin bireysel gelişimlerini sürekli gözlemleyerek  en kısa zamanda en uzun yol hedefi ilkesiyle kişileri sektöre üretici rolünde kişiler olarak kazandırmaktadır.

Akademinin farklı bir yönü ise eğitim programlarında tarif üzerinden eğitim vermemesi, mutfağı tamamen matematik ve kimyasıyla öğretmek, teori ve tekniği  uygulamaya taşımasıdır.

Hobi eğitimlerdede profesyonel eğitim yapısındaki mantıkla ilerleyen akademi bir çok konuda eğitim vermektedir,ayrıca gelişen ülke turizm aktivitelerimiz içinde  yabancı turistlere Türk mutfağını yaşatmak için ingilizce mutfak work-shoplar yapmaktadır.

Sektörün tüm ihtiyaç duyduğu  konularda zamanın potansiyellerini yetiştirmek  sektörde markalaşmayı hızlandırmak için kurulan akademi inovatif (gelişimci ve keşfedici)yapısıyla post model olma ilkesini taşımaktadır.

Önemli olan  yemeği yapmak değildir,yemeği anlatabilerek yapmaktır.

                        Serkan Bozkurt

TÜM İŞ ORTAKLARIMIZ
©2011-2016 Chef's Table Mutfak Akademisi Tüm Hakları Saklıdır