Milli Şef Serkan Bozkurt tarafından kurulan Chef's Table Mutfak Akademisi, WACS (Dünya Şefler Birliği) uluslararası kalite ve standartlarında, dünyadaki sayılı eğitim veren yerlerden bir tanesi.

1928 yılında Paris 'te kurulan WACS (Dünya Şefler Birliği), dünya mutfak standartlarının korunmasını ve geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Bu amaçla mesleki eğitim, araştırma çalışmaları yürütmekte ve aşçılık mesleğinin uluslararası ortamda saygınlığının geliştirilmesini hedeflemektedir. Dünyanın en saygın meslek örgütleri arasında bulunan WACS bugün 86 ülkenin aşçılık örgütlerini bünyesinde barındırmaktadır.

HABERLER

Mİchelİn Yıldızlı Şeflerİn Kullandığı Bİg Green Egg Artık Türkİye'de! ve Şef Serkan Bozkurt İle Chef's Table Mutfak Okulunda..


 
Bir barbekü heralde bu kadar güzel compact bir şekilde işleyen bir mekanizma şeklinde hazırlanmış olabilir. Bugüne kadar karşılaştığımın en iyisi ve işlevseli diyebilirim. Köylerdeki evlerin bahçelerindeki fırınlarımıza benziyor aslında. Tamamen seramikten yapılmış bir ürün, içerisinde ısıyı inanılmaz uzun tutuyor, eski evlerdeki sobalara da benziyor, altta külü çekmeniz ve içerideki ısıyı kontrol altında tutabilmeniz için bir alt haznesi ve kapısı var. Üzerinde de çok rahat menteşeli bir kapağı onunda üzerinde de tam bir baca var, istediğiniz zaman ısıyı alçaltıp yükseltebilmek için baca kapağı ile oynayabiliyorsunuz.
Beni etkiliyen en güzel yönlerinden birisi, çok güzel tandır yapabiliyorsunuz, ısı içeride sabit olarak saatlerce tutulabilindiği için.Ekmek mi yapmak istiyorsunuz,  yoksa pide veya pizza  onlar için de  tam bir fırın oluveriyor, etteki pişirmedeki  sonuç ve barbekü kokusu mükemmel sonuç diyebilirim.Aslında profesyonellerin de çok ilgilendiği ve her zaman yapmak için bir mekanizma aradıkları bir durum ‘SMOKE’ yani tütsüleme ,evet bu aletle buda mümkün! Hatta bu iş için özel olarak tütsü odunları bile hazırlanmış. Ben gördüğümde çok beğendim. Örneğin JACK DANIELS fıçılarını kırmışlar,paketlemişler ve barbekü yaparken bu parçaları biraz suyu içerisinde ıslattıktan sonra közün içine atıp etinizi veya tütsülemek istediğiniz her şeyi mükemmel şekilde tütsüleyebiliyorsunuz. Daha tütsü alternatifi APPLE ve MAPPLE ağaçları var ve sizin ekleyebilecekleriniz.
Ürün dünyanın en sert seramiği ve ömür boyu garantili. Bu arada ürünün seramiğini Nasa uzay araçlarında kullanıyor. Big Green Egg’i dünyada bir çok Michelin yıldızlı şef kullanıyor. Birbirinden farklı boyutları ile içerisine koca bir bütün kuzunun girebildiği modeli de var. Masaya direkt kendisi ile servis için en küçük boyu ve hatta restaurantlarda eti, ekmeği, tencere yemeklerini direkt içerisinde pişirdikten sonra sıcak reşo olarak kullanılabilen medium boyutu yani her amaç için. Ayrıca süper bir dış mekan aleti, ısıyı olduğu gibi koruyor ve kar altında bile pişirme yapılırken aynı seviyede tutuyor. Bahçe partileri ve yazlıklar içinde farklı bir tat ve sunum.

Detaylı bilgi için :  http://buyukyesilyumurta.com/
TÜM İŞ ORTAKLARIMIZ
©2011-2016 Chef's Table Mutfak Akademisi Tüm Hakları Saklıdır